Fundacja Lafarge WSPÓLNIE

Dziękujemy Wam za 365 dni uczenia się jak wspólnie zmieniać świat!

20 kwietnia 2017 minęło 365 dni działalności Wspólnie – Fundacji LafargeHolcim. To dobry moment na przypomnienie sobie, jakie mieliśmy plany i nadzieje, gdy zaczynaliśmy, podsumowanie, co udało się w tym czasie zrobić, a także zdradzenie, z jakimi marzeniami wchodzimy w kolejny rok.

Dwanaście miesięcy temu jasny był dla nas cel, który można streścić w słowach: „Edukować, inspirować, zmieniać otoczenie”. Tego, jak go realizować, dopiero się uczyliśmy… i nadal się uczymy. Pomaga nam w tym fakt, że nawiązaliśmy liczne partnerstwa ze świetnymi organizacjami i instytucjami, które wspieramy lub z którymi realizujemy wspólne projekty. To współpraca z innymi sprawiła, że zaangażowaliśmy się w konkurs Lider Dostępności, a w ramach ECO-Miasto zorganizowaliśmy akcję Zakręceni w przestrzeni.

Efekty naszych starań, nierzadko przerastające nasze oczekiwania, dawały nam motywację do tego, by robić więcej, lepiej i na szerszą skalę. Tak – to choćby kreatywność gimnazjalistów, którym pomogliśmy w przekształceniu przestrzeni ich szkół upewniła nas, że trzeba koniecznie w jak największym stopniu włączać odbiorców w proces tworzenia miejsc, w których przebywają. Że przygotowywanie makiet i projektów stanowi zarówno świetną zabawę, jak i uczy rozumieć przestrzeń i mądrzej z niej korzystać. Że każdy jest trochę architektem, nawet jeśli nigdy nie stał przy desce kreślarskiej.

Owocem tej refleksji był projekt Przygarnij przestrzeń, w ramach którego skontaktowaliśmy ze sobą młodych projektantów i architektów ze społecznościami lokalnymi w pięciu mniejszych miejscowościach rozsianych po całej Polsce. W jego trakcie przejechaliśmy już tysiące kilometrów, a na spotkaniach, warsztatach i spacerach badawczych spędziliśmy ponad 60 godzin. Obecnie młodzi twórcy pracując nad rozwiązaniami, które jeszcze tym roku (kalendarzowym) chcemy wprowadzić w życie.

W nowy rok działalności wchodzimy też z programem grantowym DOBRO_CZYNNI, poprzez który chcemy zachęcać pracowników LafargeHolcim w Polsce do współpracy z mieszkańcami w pozytywnej zmianie swojego otoczenia. Niedawno skończyliśmy nabór pomysłów i nie możemy doczekać się rozpoczęcia działań. Mamy także pomysły na drugą edycję Przygarnij przestrzeń, a także na zupełnie nowe projekty, którymi będziemy chcieli niedługo się pochwalić.

Mamy też plan, że będziemy regularnie prowadzić bloga, na którym będziemy dzielić się naszymi pomysłami, refleksjami i postępami w projektach. Ten wpis jest pierwszym z – mamy nadzieję – długiej serii. Do przeczytania!

Print

 

Jolanta Bosca