Fundacja Lafarge WSPÓLNIE

Otwarta_szkola

 

Otwarta szkoła projektu zespołu projektowego w składzie: Katarzyna Dąbkowska, Jerzy Mazurkiewicz, Marta Niedbalec, Łukasz Piasta, Kamil Rusinek, Maciej Siuda - Jacmel, Haiti


Projekt szkoły dla 400 uczniów w Haiti tworzy środowisko przyjazne dzieciom, miejsce pełne tajemnic i niespodzianek, które pobudza dziecięcą wyobraźnię i kreatywność.

Budynek korzysta z cech ukształtowania terenu, wprowadza płyty żelbetowe na różnych poziomach budynku dopasowanych do spadku.

Pogrupowane w trzy niezależne obiekty z trzema ścianami tworzą przestrzeń w kształcie litery C. Powtarzające się moduły opierają się na regularnej siatce, zmieniają pozycję w zależności od wymagań użytkowych. Technika zastosowana w tej konstrukcja jest prosta i może być wykonywana etapami i uzbrojona tak, by zminimalizować wpływ aktywności sejsmicznej. Ponadto, aby korzystać z ogromnej ilości deszczówki w trakcie deszczowej pory roku, dachy są zaprojektowane tak, by gromadzić wodę deszczową w zbiornikach, a system drenażowy używa wodę szarą do nawodnienia terenu.

Szereg aspektów projektu oczarowało jury.

Po pierwsze, bardzo doceniono cel projektu jakim było zbadanie alternatywnych modeli edukacji – przede wszystkim zabezpieczenie możliwości nauczania wewnątrz jak i na zewnątrz, różnorodnych konfiguracji klas lekcyjnych dla różnych metod nauczania.

Po drugie, podejście do szkoły jako rodzaju miasta z klasami lekcyjnymi formującymi sąsiadujące ze sobą grupy, uznano jako doskonały wkład w projektowanie placówek edukacyjnych.

Po trzecie, jury wyraziło uznanie sposobowi zastosowanej współpracy równorzędnych partnerów, przez zagraniczną organizację – Fundację Polska-Haiti, w kraju potrzebującym wsparcia.

Podsumowując, projekt zapewnia ważny wkład do dyskursu na temat zrównoważonego rozwoju, wykraczając poza standardowe podejście.

Projekt zdobył wyróżnienie w Ameryce Południowej w 2015 roku.
Autorzy: Katarzyna Dąbkowska, Jerzy Mazurkiewicz, Marta Niedbalec, Łukasz Piasta, Kamil Rusinek, Maciej Siuda/ Polska


Chcesz wziąć udział w konkursie?

Poznaj szczegóły Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego LafargeHolcim Awards